O Klubie

„Niewiele jest rzeczy na świecie z którymi człowiek zżyłby się tak wcześnie, tak blisko i tak nierozerwalnie jak właśnie z książką”.

 

Chęć takiego „zżycia się z książką” narodziła się w Publicznym Gimnazjum w Strzelcach Małych. Wtedy to z inicjatywy Pani Anny Pełki i kilku uczniów powstał pomysł stworzenia grupy młodych ludzi, których pasją jest czytania i chęć poznawania wartości, jakie kryje w sobie książka.

Działająca grupa przyjęła nazwę KLUBU CZYTELNIKÓW DOBREJ KSIĄŻKI (KCzDK). Do klubu zarejestrowano 20 członków tzw. czytelników, w tym dwóch czytelników honorowych (nauczycieli). Spotkania klubu odbywały się (i odbywają) jeden raz w tygodniu. KCzDK rozpoczął swą „legalną działalność” w środowisku szkolnym na początku 2005 roku.

Pierwszym „malutkim” przedsięwzięciem klubu było nawiązanie współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Strzelcach Małych. Klubowicze wykazali się pomocą przy segregowaniu książek, potem próbowali swych sił w konkursach organizowanych przez tę instytucję oraz przygotowywali uroczystości na jej cześć.

Następnym (już nieco większym) przedsięwzięciem klubu była akcja „Czytamy Dzieciom” z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej. W szkołach podstawowych w Strzelcach Małych, Kraszewicach, Przerębie, członkowie klubu (podzieleni według własnych kryteriów) opowiadali o swoich przygodach z książką propagując ideę czytania wśród najmłodszych, zgodnie z hasłem przewodnim klubu: Czytanie najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką.

Klub Czytelników Dobrej Książki organizował również spotkania otwarte dla uczniów i nauczycieli pod hasłem „Człowiek i książka”. Na spotkania każdy klubowicz  mógł zaprosić swoich kolegów i koleżanki. Honorowym gościem jednego z nich była Pani Anna Rulińska, która opowiedziała o swojej przygodzie z czytaniem i gromadzeniem książek. Szczególnym i pełnym zadumy było spotkanie poświęcone twórczości Karola Wojtyły i jego ostatniej książce pt. „Pamięć i tożsamość”.

Ważnym przedsięwzięciem, dzięki któremu Klub rozwinął „swoje skrzydła”, był projekt „Młodość i książka”. Pozwolił on poszerzyć literackie zdolności uczniów, którzy byli już od dawna zdeklarowanymi miłośnikami literatury. Projekt „Młodość i książka” był motywem przewodnim w dalszych działaniach klubu. To właśnie dzięki niemu pojawił się pomysł na wydanie NASZEJ KSIĄŻKI. Wszyscy klubowicze zdawali sobie sprawę z tego, ile trzeba będzie poświęcić czasu i pracy, aby to „marzenie” się spełniło. I tak rozwinęła się literacka działalność klubu. Daliśmy upust własnym zdolnościom i pokazaliśmy wszystkim, że jednak opłaca się czytać i pisać.

Przygotowania do napisania książki zaczęły się od warsztatów literackich prowadzonych przez naszą panią. Potem było spotkanie autorskie z Panem Tomaszem A. Nowakiem, w czasie którego klubowicze i uczniowie gimnazjum poznali tajniki pracy pisarza-historyka oraz problemy związane z wydaniem książki.

Gdy już wiedzieliśmy, na czym stoimy, zaczęliśmy pisać i poprawiać nasze wprawki literackie, które następnie oceniane były przez tzw. młodzieżowe stoliki recenzenckie, czyli przez nas… Kiedy po wielu zabiegach, już wszystkie opowiadania zostały przesłane do recenzji, narodził się pomysł, aby w ramach projektu „Młodość i książka” przeprowadzić warsztaty  dla uczniów klas IV-VI  pod hasłem „I ty potrafisz napisać książkę”. Miały one uświadomić innym, że „każdy posiada wiedzę, trzeba ją tylko umieć zastosować”. I chyba się udało…Uczniowie z wielkim zaangażowaniem słuchali wszystkiego, co prezentowały przedstawicielki klubu.

Nadszedł najważniejszy moment dla Klubu. Pani Anna Pełka weszła do sali i odczytała długo oczekiwaną przez nas recenzję. Kiedy usłyszeliśmy słowa „OPOWIADANIA NALEŻY I TRZEBA WYDAĆ. OPUBLIKOWANIE ANTOLOGII TEKSTÓW NIE BĘDZIE „SZTUKĄ DLA SZTUKI”, Klubowiczom zakręciła się niejedna łezka i pojawił się niejeden uśmiech na twarzy… Było już wiadomo, że niedługo pojawi się „owoc naszej ciężkiej pracy”.  

Aby wydać książkę należało pozyskać sponsorów. Grantodawcą była POLSKO – AMERYKAŃSKA FUNDACJA WOLNOŚCI. Pomagało nam również kilku lokalnych sponsorów.

Wymyślenie tytułu książki nie nastręczało wielu problemów, mógł być tylko jeden: „O TOBIE, O SOBIE, O NAS… OPOWIADANIA MŁODYCH”. Wydaniem publikacji zajęła się Drukarnia Braci Kamińskich z Radomska. Kiedy książka była już prawie gotowa, wybraliśmy się tam na wycieczkę. Na miejscu dowiedzieliśmy się, jak pracuje drukarnia, ale najważniejsza była możliwość podglądania, jak powstaje NASZA KSIĄŻKA.

Wreszcie przyszedł długo oczekiwany dzień – 14.06.2006r. – promocja!!! Na tę uroczystość zostało zaproszonych wielu gości, którzy dzielili się z nami różnorodnymi refleksjami na temat wydanej książki i całego przedsięwzięcia. TO BYŁ CUDOWNY DZIEŃ!

Książka została wydana – jeden sukces na koncie klubu. Lecz, żeby mógł on dalej działać i przyciągać coraz więcej młodych ludzi, musi coś się ciekawego dziać dookoła. Dlatego kolejnym pomysłem było zajęcie się dziennikarstwem. Znów pisanie, tym razem artykułów. W ramach tego przedsięwzięcia Klub stworzył własną stronę internetową: www.pgsm.go.pl, na której umieszczał prace klubowiczów i opisywał różne aspekty swojej działalności. W historię klubu już wpisały się przeprowadzone warsztaty dziennikarskie…

Mam nadzieję, że Klub nie „zawiesi” swej działalności i będzie się dalej rozwijał, czego sobie i innym klubowiczom życzę.

EWELINA KRAWCZYK  

 

Ta wypowiedź ma już dziesięć lat… Klub nie zawiesił swojej działalności i funkcjonuje nieprzerwanie w gimnazjum od dwunastu lat. Nasza ideą jest ciągły rozwój. Poszukujemy nowych dróg w kontakcie ze sztuką, w tworzeniu relacji z twórcami, inspirujemy się tym co, dawne i co współczesne. Zawsze wierzymy, że kolejne kroki w towarzystwie literatury zmieniają na zawsze. Dlatego książka jest naprawdę ważna. Mówimy o niej, podkreślamy jej wartość, uczymy, że czytanie nie tylko daje satysfakcję, ale jest motorem napędzającym edukację każdego człowieka.

Spotykamy się także, by rozmawiać… Jesteśmy otwarci na problemy młodości, sięgamy po książki o młodych i dla młodych. Kształcimy umiejętności wysławiania się w mowie i w piśmie. Komunikowanie się przez gazetkę szkolną i media społecznościowe, imprezy czytelnicze to nasz chleb powszedni. Ciągle mamy apetyt na nowe wyzwania…

W roku szkolnym 2017/2018 wyzwaniem tym jest blog O Tobie, o sobie, o nas…. Chcielibyśmy także przywrócić wartość lekturze szkolnej, gdyż od wielu lat obserwujemy jej upadek i poniżenie. Będziemy stąpać śladami Reymonta, któremu poświęcony jest rok 2017. A przede wszystkim zbliżyć się do kultury wysokiej, której nośnikiem jest teatr, opera czy galeria. Zaczynamy!!!

Anna Pełka