Inspiracja,  Pasja

Szukanie siebie – proza

Proza brzmi tak wyszukanie, mądrze. Wcale nie wydaje się, że większość tekstów w naszym życiu podciągana jest pod ten typ utworów.

 

Czym się charakteryzuje?

Poezja różni się od prozy obecnością rymów. To raczej każdy wie. Ale czy w takim razie wiersze białe, czyli bezrymowe, to także proza? Nie. Proza tworzy spójny tekst. Forma jest tak naprawdę dowolna i zależy od naszych upodobań.

 

Opowiadanie – czyli pisarz na zagrodzie

Nie ma nic prostszego do napisania. Formy brak, temat dowolny, słownictwo różnorodne, bohaterowie twoi. Pisać, nie umierać. Opowiadania pisać może każdy. Lepiej lub gorzej, ale może. Nawet jeżeli twojego zbioru opowiadań nie zobaczymy w księgarni, nie możesz pisać do szuflady! Wyciągaj to wszystko w tej chwili! Pokaż przyjaciołom, a jeżeli się wstydzisz – rodzinie. Nie zaczerpuj opinii u wytrawnych znawców. Ja przynajmniej piszę dla ludzi, nie tych komputerów, porównujących wszystko. Możesz ewentualnie spytać o radę, ale nigdy o recenzje, przynajmniej na początku. Może to zaważyć na twojej pewności siebie. Oczywiście możesz trafić na wspaniałego człowieka, który okaże się znawcą bez oczerniania początkujących. Pytaj swoich czytelników o formę, dialogi oraz kontrast akcji i opisów. Postaraj się znaleźć złoty środek, by pogodzić głos ludu i swój styl.

 

Opisy przyrody – zmora w lekturach

Opisy kojarzą nam się z odrębną pracą, pisaną w podstawówce, albo z nudnymi przedstawieniami krajobrazu, często występującymi w narzucanych nam przez program nauczania książkach. Nie widzimy w nich nic ciekawego, czyż nie? Wolimy akcję i dialogi. Niestety ja należę do tupu opisowego. Uwielbiam opisywać sytuacje, uczucia czy chociażby głupie tło zdarzeń. Dialogi mogę określić jako moją słabą stronę. Ale oczywiście ile ludzi tyle stylów i każdy jest idealny dla kogoś innego. Spotkałam także wiele opowiadań opartych tylko na wiadomościach! Dla mnie jest to nie do pomyślenia.

 

Gdzie pokazać się światu?

Jest wiele opcji, by przeprowadzić głębszą sondę o swojej twórczości. Osobiście korzystam z aplikacji Wattpad, a moje wiersze można znaleźć na stronie publixo.com. Możesz stworzyć też bloga, gdzie będzie można przeczytać twoje prace. Jestem przekonana, że klubowicze także pomogą ci wprawić się w tym zawodzie.

 

Opcji jest wiele i jak to mówią: „dla chcącego nic trudnego”. Jeżeli ktoś chce się sprawdzić i zająć pisaniem na poważnie powinien opróżnić swoją przysłowiową szufladę i dać tekstowi żyć. Powodzenia!

One Comment

  • Anna Pełka

    Ola, ja z dialogami też mam problem… Wolę pisać relację narratora i to narratora pierwszoosobowego. Chyba dlatego, że całe życie nastoletnie i dwudziestoparoletnie poświęciłam na pisanie pamiętnika. Rozumiem, że pisząc o komputerach, myślałaś o krytykach literackich. Najważniejsze, by pisać, potem będziesz się martwić z napisanym. Lubię czytać Twoje teksty, a może jakieś opowiadanie na blogu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *